بازرسی جوش RT


در این مقاله روند بازرسی جوش RT  (رادیوگرافی جوش) توضیح داده می شود. این یک روش عمومی و نمونه بازرسی جوش رادیوگرافی می باشد که شما با توجه به مشخصات پروژه خود می توانید آن را پیاده سازی کنید.

حوزه بازرسی جوش رادیوگرافی

این پروسه الزامات کلی و عمومی برای بازرسی جوش RT با توجه به نقشه جوش تایید شده مرتبط برای جوشکاری فلزی و ریخته گری را توضیح می دهد که علاوه بر این ممکن است توسط مشخصات یا تحت اجزاء طراحی شده و ساخته شده مورد نیاز باشد.

این روش تست رادیوگرافی مواد، تجهیزات، کالیبراسیون، فرایند بررسی، ارزیابی، سوابق و استانداردهای پذیرش شده برای پروژه X  در y ساخته خواهد شد می باشد.

وضعیت سطح در بازرسی جوش RT

امواج موجود در سطح جوش و با وجود بی نظمی در هر دو سطح جوش( اگر قابل دسترس باشد) و سطح پوسته بیرونی باید با هر روش مناسبی برطرف شود تاحدی که در نتیجه عکس بازرسی جوش RT ( تست جوش رادیوگرافی) ناصافی های موجود در سطح با تصاویر ناپیوستگی و نقص در سطح فلز اشتباه گرفته نشود.

سطح پایانی همه مفاصل جوش لب به لب باید با مواد پایه هم تراز باشد با دندانه های یکنواخت معقولی با میزان تقویتی که از حد مجاز در بخش کد مرجع تجاوز نکند داشته باشد.

منبع تابش در رادیوگرافی جوش

اشعه ایکس

تکنیک های تست رادیوگرافی باید نشان دهد که حساسیت رادیوگرافی مورد نیاز به دست آمده است. حداکثر ولتاژ اشعه ایکس ۳۰۰   KV است.

اشعه گاما

حداقل ضخامت توصیه شده برای ایزوتوپ رادیواکتیو ممکن است به صورت زیر استفاده شود:

حداکثر ضخامت برای استفاده از ایزوتوپهای رادیواکتیو در درجه اول توسط زمان در معرض قرار گرفتن آنها دیکته می شود بنابراین محدودیت های بالا نشان داده نمی شوند.  حداقل محدودیت ضخامت توصیه شده ممکن است زمانی که تکنیک های رادیوگرافی برای نشان دادن حساسیت تست رادیوگرافی جوش مورد نیاز به دست آمده استفاده می شوند کاهش یابد.

فیلم رادیوگرافی جوش

هر فیلم رادیوگرافی صنعتی تجاری در دسترس ممکن است مطابق با SE 1815 (ASTM)  روش آزمون استاندارد برای سیستم فیلم در رادیوگرافی صنعتی استفاد شود.  فیلم رادیوگرافی باید با کیفیت بالا، فیلم کنتراست بالا (کداک نوع AA 400، فوجی ۱۰۰  و یا  AGFA D7  ) باشد.

هر صفحه تشدید یافته تجاری در دسترس، به جز از نوع فلورسنت، ممکن است استفاده شود. صفحه نمایش تشدید یافته برای اشعه ایکس و یا روش اشعه گاما در دو دسته تقسیم می شوند:

  1. صفحه نمایشگر جلویی
  2. صفحه نمایش پشتی

معمولا صفحه نمایش های سربی با ۲۷ میکرون ضخامت استفاده می شوند. (صفحه نمایش جلویی)

بازرسی جوش RT

بازرسی جوش RT

پنترامتر (I.Q.I)

Penetrameters ممکن از از نوع کلی و یا نوع ساخته شده از سیم باشد و باید مطابق با الزامات و جایگزینهای مجاز در SE 142 یا SE 1025 (برای نوع طیف) و  SE-747 (برای نوع سیم) و اضافات ASME V 2007 ED & ASME Sec VIII Div I ED 2007. باشد.

بازرسی جوش رادیوگرافی

بازرسی جوش رادیوگرافی

انتخاب PENETRAMETER  (I.Q.I)

مواد  IQIs باید از همان گروه مواد آلیاژی و یا درجه شناخته شده در inSE-1025 یا SE-747 در صورت کاربرد، و یا از گروه مواد آلیاژی با درجه جذب اشعه کمتر از مواد در حال رادیوگرافی استفاده شود.

پیوستن جوش به مواد غیر مشابه یا جوش با غیر همجنس پر کننده فلزی

در بازرسی جوش RT زمانی که فلز جوش از یک گروه آلیاژی که میرایی اشعه از مواد پایه متفاوت است، انتخاب مواد IOI باید بر اساس فلز جوش و مطابق با جدول T-276.1 باشد. زمانی که محدودیت تراکم جدول T-282.2  نمیتواند با یک IOI برآورده شود و منطقه تراکم استثنایی در تداخل با فلز جوش و فلز پایه باشد، انتخاب مواد در IOI های اضافی باید در مواد پایه بر اساس و مطابق است با T-276.1 باشد.

ادامه این مقاله در آینده تدوین خواهد شد و در سایت قرار خواهد گرفت. برای مصالعه سورس اصلی این مطلب به زبان اصلی می توانید لینک زیر را دنبال نمایید:

http://www.inspection-for-industry.com/radiographic-testing.html

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 14 =