تست التراسونیک UT


تست التراسونیک جوش UT

یکی از روش های بازرسی جوش به صورت غیر مخرب (NDT)  تست التراسونیک جوش می باشد یا همان تست غیر مخرب UT  که از تکنیک های بازرسی UT برای تشخیص ناپیوستگی و گسست های داخلی و ارزیابی ضخامت و نقشه برداری خوردگی استفاده می شود که قدرت نفوذ این روش تست جوش نسبت به تست رادیوگرافی جوش بسیار بالاتر می باشد و گاهی اوقات میتواند عیوب را تا عمق ۵ متر در فولاد نشان دهد. در واقع تست التراسونیک جوش با استفاده از همان اصل استفاده شده در نیروی دریای sonar و ماهی یاب می باشد.

روش تست التراسونیک جوش

در این روش بازرسی جوش و سایر سطوح صوتی با فرکانس فوق العاده بالابه قسمت مورد بازرسی فرستاده می شود و اگر صدا با یک ماده با امپدانس مختلف صوتی ( تراکم و سرعت آکوستیک) بر بخورد قسمتی از صدا به واحد فرستنده منعکس خواهد شد. این امواج برگشتی توسط رسانه ای دریافت شده و با دانستن سرعت صدا را از طریق بخش (سرعت آکوستیک) و زمان مورد نیاز برای صدا برای بازگشت به واحد فرستنده، فاصله تا بازتابنده (نشانه با امپدانس مختلف صوتی) را  می توان تعیین کرد. شایع ترین فرکانس هایی که در بازرسی جوش به روش تست التراسونیک جوش ut به کار گرفته می شود  ۱٫۰ و ۱۰٫۰  مگاهرتز می باشد این فرکانس شنیده نمی شود و در هوا حرکت نمی کند.

تست التراسونیک جوش

در تست التراسونیک جوش ut  فرکانس های پایین تر دارای قدرت نفوذ بیشتر اما حساسیت کمتری (توانایی به “دیدن” نشانه کوچک) هستند در حالی که فرکانس های بالاتر به عمق نفوذ می کنند اما می تواند نشانه های کوچکتر را تشخیص دهد. دو نوع از شایعترین امواج صوتی مورد استفاده در صنعت بازرسی جوش و به ویژه روش تست التراسونیک جوش UT فشرده سازی (طولی) موج و برش (عرضی) موج می باشد که در شکل زیر نشان داده شده است.

فشرده سازی امواج باعث ارتعاش اتم ها به عقب وجلو در بخشی به موازات جهت صدا می شود و امواج برشی موجب می شوند در بخشی ارتعاش عمود بر (از یک سمت به سمت) جهت صدا صورت گیرد. امواج برشی حدود نصف سرعت امواج طولی حرکت می کنند. امواج به وسیله یک مبدل التراسونیک (“کاوشگر”) که ایمپالس های الکتریکی از دستگاه UT را به امواج صوتی تبدیل می کند به بخش مورد نظر فرستاده می شود سپس امواج صوتی برگشتی را پالس های الکتریکی تبدیل کرده وبه عنوان یک تصویر در صفحه نمایش  دیجیتال نشان می دهد.

مراحل تست التراسونیک جوش

شرکت نیک بینش کارن از مهندسین خبره ای بهره می گیرد که با بررسی تصاویر به دست آماده می توانند عیوب احتمالی موجود در قطعه مورد آزمایش و ناپیوستگی های جوش در طی یک بازرسی جوش دقیق و حساب شده پیدا کنند و علاوه بر روش تست اتراسونیک جوش UT انواع روش های تست غیر مخرب جوش مانند بازرسی مایع نافذ جوش، بازرسی ذرات مغناطیسی، بازرسی چشمی جوش، تست رادیوگرافی جوش را طبق استاندارد های بین المللی انجام دهند.برای انجام تست التراسونیک جوشUT مراحل زیر باید به دقت انجام شود تا نتایج بدست آمده از بازرسی جوش و تست غیر مخرب جوش معتبر باشد:

 1. سطح مورد آزمایش باید عاری از هر گونه کثیفی باشد لذا ابتدا سطح مورد بازرسی را بوسیله برس سیمی تمیز می نمائیم
 2. مرحله دوم تست التراسونیک جوشUT: کالیبره نمودن دستگاه که با استفاده از بلوک مرجع انجام می گردد.
 3. مرحله سوم تست التراسونیک جوشUT: در این مرحله با استفاده از تمیز کننده شیمیایی مواد موجود در سطح جوش را پاک می نمائیم. سپس عمل تست شامل جاروب کردن سطوح جوش و اطراف ان بوسیله پراب آلتراسونیک را انجام می دهیم.اصول کار در این روش شکست و بازتابش امواج فراصوتی در اثر برخورد با ماده خارجی و یا ناخالصی در سطح فلز جوش وفلز پایه که بصورت علائمی در روی دستگاه (CRT) قابل رویت می گردند می باشد.

بازرسی جوش التراسونیک

در بازرسی جوش به روش UT  یا همان تست التراسونیک جوش برای تشخیص موقعیت و اندازه عیوب سطحی و عمقی نظیر خلل و فرج، ترک، سرباره محبوس شده و حتی ضخامت جوش یا قطعه کار، امواج با فرکانس بالا در محدوده ۲۰KHz – ۲۰MHz بکار می رود. این روش که بسیار حساس و دقیق است برای فلزات آهنی و غیر آهنی و حتی غیر فلزات قابل استفاده می باشد، در واقع امواج به محل مورد نظر فرستاده می شوند و طی توضیحاتی که در بالا داده شد امواج بازگشتی ناپیوستگی های قابل تشخیص را در مانیتور نشان می دهند اما تجزیه و تحلیل و بررسی این امواج بازگشتی نیاز به مهارت ، دانش و تجربه بازرس جوش دارد تا بتواند تحلیل درست و به جایی را ارائه دهد.

در تست التراسونیک با عبور جریان الکتریکی متناوب با فرکانس بالا (یک میلیون سیکل در ثانیه) از کریستال کوارتز، انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی تبدیل می شود ( اثر پیزوالکتریک ). در ابتدا سطح کریستال منبسط شده و در نیم سیکل بعدی منقبض می شود. این امر موجب تولید ارتعاشات مکانیکی می شود.

در تست التراسونیک جوش UT زمان رفت و برگشت این امواج، مهم می باشد زیرا می‌توان ضخامت قطعه را تعیین کرد. به علت اینکه تمام یا بخشی از اموج در برخورد با عیب جوش منعکس می شوند اگر کوچک ترین عیبی در مسیر عبور امواج وجود داشته باشد قابل شناسایی می باشد.

شرکت نیک بینش کارن (تست UT)

شرکت نیک بینش کارن دارای مهندسین متخصصی است که با آنالیز زمان های رفت و برگشت هر کدام از امواج در بخش های مختلف قطعه، می توانند به وجود عیوب ریز و درشت جوش پی ببرند. هر یک از روش های بازرسی جوش به روش تست غیر مخرب جوش مزایا و معایبی دارند. از مزایای تست التراسونیک جوش UT سرعت عمل زیاد، حساسیت بالا، نامحدود بودن سطح کار مورد بررسی و هزینه پایین است. جهت تماس یا شرکت کارن و درخواست انجام بازرسی جوش و انواع تست های غیر مخرب جوش از جمله تست التراسونیک می توانید به بخش تماس با ما مراجعه نمایید.

5 پاسخ به “تست التراسونیک UT”

 1. یاسر احمدی گفت:

  با سلام
  احتراماً در تست ut برای ضخامت های ورق کمتر از ۸ میلیمتر، میشه از پراب ۷۰ استفاده کرد و اگه میشه بایست روش خاصی را بکار برد؟
  ضخامت ورق جوشکاری شده ما ۵ میلیمتر است.
  با تشکر از شما

  • مدیر سایت گفت:

   طبق استاندارد AWS ضخامت های زیر ۸ میلیمتر به علت وجود منطقه مرده زیاد قابل ut نیستند اما چنانچه اپراتور مهارت لازم را داشته باشد می توان در شرایط خاص این ورق ها را نیز ut کرد.
   اما ضخامت ۵ میلیمتر به دلیل نزدیکی پیک ها به پیک ابتدایی به هیچ عنوان امکان پذیر نمی باشد.
   موفق باشید

 2. مجتبی کوشکستانی گفت:

  سلام
  استانداردهای مختلف تست UT چیست و چه فرقی با هم میکنند؟

  • مدیر سایت گفت:

   استاندارد تست ut بسیار متنوع می باشد. مهمترین پارامتر در انتخاب استاندارد کاربرد روش ut برای تجهیز مورد نظر می باشد یا اینکه آن تجهیز در چه فیلدی مشغول به کار می باشد. چنانچه ut برای سازه فلزی ساختمانی و صنعتی استاتیکی باشد استاندارد AWSD.1.1 اگر سازه فلزی دینامیکی باشدAWSD.1.5 لازم می باشد. چنانچه تست ut برای یک تجهیز تحت فشار باشد مانند تست مخزن تحت فشار یا بویلر ASME SecV روش بازرسی ut و ASME Sec VIII حدود پذیرش آن می باشد. اگر تجهیز لوله کشی جهت انتقال سیالات نفتی یا روغنی باشد استاندارد API و اگر تجهیز مورد نظر انتقال سیالات آبی باشد استاندارد AWWA و …بنابراین ما نیاز به یک رویه ut داریم که به آن scope یا procedure گفته می شود و از طریق کارفرما ارائه می گردد.

 3. محمد حسنپور گفت:

  قطعه ی جوش کاری شده در گارگاه زنگ زده برای بازرسی این قطعه چه روشی را پیشنهد میکنید و علت پیشنهادتان؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 8 =