تست جوش PT


تست جوش PT

روش تست غیر مخرب مایع نافذ یا تست جوش PT بر اساس توانایی نفوذ برخی از مایعات در گسست مواد جامد از قبیل ترک، شکاف، منافذ تا زمانی که به وسیله اسپری ظهور برای بررسی نمایان شود می باشد. در بازرسی مایع نافذ PT با استفاده از خاصیت مویینگی و نه جاذبه مایع به درون عیوب جوش فرو می رود. در واقع یک ماده مایع با کشش سطحی کم و قدرت تر شوندگی بالا در قطعه مورد آزمایش ته نشین شده و ماده دوم که آشکارساز می باشد ویژگی مویرگی را برجسته می سازد در نتیجه عیوب جوش قابل مشاهده می شود.

مراحل تست جوش PT

  1. آماده سازی سطح؛
  2. استفاده از نفوذ مایع نفوذ PT
  3. از بین بردن مایع نافذ اضافی ؛
  4. صبر کردن برای خشک شدن سطح؛
  5. استفاده از آشکارساز؛
  6. نظارت بر عیوب و نشانه های ظاهر شده

در تست جوش PT زمانی که سطح، برای تست، به طور کامل تمیز، روغن زدایی و خشک شد مایع نفوذ که معمولا قرمز یا موارد فلورسنت است، است از طریق فرو بردن، فرچه زدن یا اسپری به قطعه های فلزی و غیر فلزی که از نظر هندسی ساده و یا پیچیده هستند اعمال می شود. در بازرسی جوش با مایع نافذ PT ، مایع نافذ باید کل سطح را به صورت یک لایه یکنواخت پوشش دهد. سپس برای اینکه حداکثر جذب ممکن توسط شکاف ها و ناپیوستگی ها صورت گیرد باید مدت زمان کافی بر روی سطح باقی بماند.

زمان نفوذ بستگی به نوع گسست مورد شناسایی و نوع محصول مورد استفاده برای کنترل دارد که معمولا یک ساعت تا ۱۰ دقیقه طول می کشد. مایع نافذ اضافی باید با استفاده از پارچه مرطوب به آرامی برداشته شود، و یا با اسپری و آب برطرف شود. توجه کنید که نباید مایع به دام افتاده در نقص و شکاف را هم از بن برد در این صورت عیوب جوش ممکن است به دلیل عدم نفوذ کامل مایع نافذ در شکاف نمایان نشوند و بازرسی جوش مایع نافذ PT به درستی نتیجه ندهد

معمولا خشک شدن به سرعت (چند دقیقه) رخ می دهد. پس از خشک کردن، یک لایه نازک از آشکارساز (سفید و یا فلورسنت) به منظور جذب و جلب مایع نافذ به دام افتاده در گسست به سمت سطح اسپری می شود.

انواع ماده ظاهر کننده در بازرسی جوش PT

  • ماده ظهور خشک: شامل یک ماده پودری با رنگ روشن است.
  • ماده ظهور مرطوب: شامل یک پودر است که در داخل مایع مناسب مثل آب یا یک حلال فرار ریخته شده و از محلول حاصل استفاده می شود.

تست جوش مایع نافذ PT

شرکت تست و بازرسی جوش نیک بینش کارن با تیم متخصص و باتجربه خود انواع تست غیر مخرب از قبیل بازرسی جوش التراسونیک UT، بازرسی جوش ذرات مغناطیسی MT، بازرسی جوش مایع نافذ PT، بازرسی چشمی جوش، تست رادیوگرافی جوش و تست آرایه فازی جوش را طبق استاندارد های سازمان NDT و تست های غیر مخرب ایران و اروپا و آمریکا با کیفیت و کلاس کاری بالا و قیمت مناسب انجام می دهد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 2 =