تست غیر مخرب mt


تست غیر مخرب mt

بازرسی ذرات مغناطیسی یکی از روش های تست غیر مخرب می باشد. تست غیر مخرب mt  فرآیندی برای تشخیص عیوب و ناپیوستگی های سطحی و نزدیک به سطح در مواد فرومغناطیس مانند آهن، نیکل، کبالت، و برخی از آلیاژهای آنها می باشد. در این فرآیند با قرار گرفتن یک میدان مغناطیسی بر روی بخش مورد آن را به طور مستقیم یا غیر مستقیم مغناطیسه می کنیم. در تست غیر مخرب mt مستقیم مغناطیسه زمانی رخ می دهد که جریان الکتریکی از طریق جسم آزمون گذشته و یک میدان مغناطیسی در مواد را تشکیل داده است. در واقع هیچ جریان دیگری جز جریان مغناطیسی که از خارج به جسم وارد می شود نباید وجود داشته باشد.

تست غیر مخرب mt : عملکرد

خطوط مغناطیسی نیرو عمود بر جهت جریان الکتریکی هستند، که ممکن است جریان متناوب (AC) و یا به نوعی از جریان مستقیم (DC) استفاده شود. حضور یک ناپیوستگی در سطح و یا زیر سطح در بازرسی جوش Mt باعث ایجاد نشت در میدان مغناطیسی می شود زیرا هوا رسانای خوبی مانند مواد فلزی برای جریان مغناطیسی نمی باشد.

در این مرحله از تست غیر مخرب mt زمانی که سطح مورد آزمایش به خوبی مغناطیسه شد، ذرات ریز آهنی سپس به بخش اعمال می شوند. ذرات ممکن است خشک و یا در یک سیستم تعلیق و مرطوب باشند.  اگر در یک منطقه از نشت شار وجود داشته باشد، ذرات به این منطقه جلب خواهند شد و اندازه و موقعیت ترک و نقص را نمایان می کنند.

تست غیر مخرب mt : جریان ها

انواع مختلفی از جریان های الکتریکی در بازرسی ذرات مغناطیسی mt مورد استفاده  است. برای انتخاب یک جریان مناسب باید هندسه قطعه، مواد، نوع انقطاع  باید بررسی شوند، و همچنین آگاهی از اینکه تا چه حد میدان مغناطیسی نیاز به نفوذ به بخش را دارد لازم است.

  • جریان متناوب (AC) معمولا برای شناسایی ناپیوستگی سطحی مورد استفاده است و به دلیل پدیده اثر سطح شناسایی عیوب زیر سطح دارای محدودیت می باشد. در واقع فرکانس جریان متناوب تعیین می کند که عمق نفوذ چطور باشد.
  • موج کامل DC (FWDC) برای تشخیص ناپیوستگی زیرسطحی که در آن جریان Ac نمی تواند نفوذ کنند استفاده می شود .
  • نیم موج (DC (HWDC، DC)ضربان دار ) شبیه به موج کامل DC کار می کند اما اجازه تشخیص نشانه های شکستن سطح را نیز می دهد و ذرات مغناطیسی بیشتری نسبط به FWDC دارد. در نتیجه ذرات مغناطیسی فرصت بیشتری برای جذب به مناطق نشت میدان مغناطیسی دارد.

تست غیر مخرب mt : مراحل

  1. ابتدا سطح مورد آزمایش را از هرگونه آلودگی و روغن پاک می کنیم.
  2. محاسبات لازم برای دانستن میزان جریان مورد نیاز برای مغناطیسه کردن بخش با مراجع به  ASTM E1444 / E1444M
  3. پالس مغناطیسی برای ۰٫۵ ثانیه اعمال می شود که در طول این زمان اپراتور سطح را با ذرات مغناطییسی می شوید و این کار را تا از قبل از اتمام پالس مغناطیسی متوقف می کند در غیر این صورت پالس های مغناطیسی نشانه ها را می شویند و از بین می برند.
  4. سپس نور uv  با زاویه ۰ تا ±۴۵ توسط اپراتور در حین نظارت برای یافتن ناپیوستگی ها با روش تست غیر مخرب MT  تابیده می شود.
  5. شناسایی نقص و ثبت آنها
  6. دی مغناطیسه کردن سطح

بازرسی جوش  به روش تست ذرات مغناطیسی mt یا همان تست غیر مخرب mt از روش های پر کاربرد جهت پبدا کردن عیوب ، ترک، شکاف ، تخلخل در سطح مورد آزمایش می باشد. شرکت نیک بینش کارن دارای کادر فنی متخصص در زمینه ی تست غیر مخرب mt می باشد و بازرسی جوش را طبق کدهای بین المللی و استاندارد های جهانی انجام می دهد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 3 =