تفسیر فیلم رادیوگرافی جوش


امیداواریم از مطالعه مقاله تفسیر رادیوگرافی جوش لذت برده باشید در ادامه بحث از بازرسی جوش چند نمونه دیگر از عیوب جوش با توضیحات و شکل در تفسیر فیلم رادیوگرافی جوش ارائه می شود. تست غیر مخرب جوش روش های متعددی دارد که رادیوگرافی جوش یکی از آنها می باشد.

تقویت جوش نامناسب (nadequate weld reinforcement) ناحیه ای از جوش است که در آن ضخامت رسوب فلز جوش کمتر از ضخامت ماده پایه است. تشخیص این نقص در جوش توسط رادیوگرافی جوش بسیار راحت می باشد زیرا چگالی تصویر در مناطقی که مشکوک به نقص است نسبت به چگالی فلز پایه اطراف بالاتر بوده و در نتیجه تیره تر است.

بازرسی جوش

بازرسی جوش RT تقویت نامناسب جوش

 

تقویت  بیش از حد جوش (Excess weld reinforcement ) ناحیه ای از جوش است که فلز جوش اضافه شده بیش از مقدار مشخص شده توسط نقشه های مهندسی و کدها است. ظاهر آن در یک فیلم رادیوگرافی جوش به صورت محلی و ناحیه ای روشن تر از جوش است. با یک بازرسی چشمی جوش به راحتی می توان تعیین کرد که تقویت جوش بیش از حد مشخص شده مورد نیاز مهندسی است.

بازرسی جوش

بازرسی جوش رادیوگرافی- تقویت بیش از حد جوش

 

در یک بازرسی جوش تنها زمانی می توان ترک ها را شناسایی کرد که آنها در یک جهت در حال انتشار باشند و باعث ایجاد تغییر در ضخامت شوند و موازی با پرتو اشعه ایکس باشند. ترک گاهی اوقات می تواند به صورت “دم” در آخال ها و یا تخلخل ظاهر شود.

تست رادیوگرافی جوش RT - ترک

تست جوش


تفسیر فیلم رادیوگرافی جوش : ناپیوستگی ها در جوش های TIG

ناپیوستگی های زیر منحصر به جوشکاری TIG می باشند. این ناپیوستگی ها در اکثر فلزات جوش داده شده توسط این روند، از جمله آلومینیوم و فولاد ضد زنگ رخ می دهد. متد جوش TIG یک جوش همگن تمیز است که پس از رادیوگرافی به راحتی قایل تفسیر است. آخال های تنگستن. تنگستن مواد شکننده و ذاتا متراکمی هستند که مورد استفاده در الکترود ها در جوشکاری گاز بی اثر تنگستن است
اگر روش های جوشکاری نامناسب استفاده شود باعث محبوس شدن گاز تنگستن در جوش می شود. در رادیوگرافی، تنگستن متراکم تر از آلومینیوم یا فولاد است، بنابراین آن را به صورت یک منطقه روشن تر با یک طرح کلی مجزا بر روی تصویر رادیوگرافی نشان می دهد.

بازرسی جوش - آخال های تنگستن در رادیوگرافی جوش RT

بازرسی جوش – آخال های تنگستن در رادیوگرافی جوش

آخال های اکسید (Oxide inclusions) معمولا در سطح مواد جوش داده شده (به خصوص آلومینیوم) قابل مشاهده بوده و آخال های اکسید چگالی کمی نسبت به مواد اطراف دارند بنابر این به صورت تاریک ناپیوستگی با شکل نامنظم در رادیوگرافی

تست غیر مخرب جوش رادیوگرافی

تست غیر مخرب جوش رادیوگرافی

تفسیر فیلم رادیوگرافی : ناپیوستگی ها در جوش های قوس فلزی گاز (GMAW)

سوختگی- این عیب جوش در تست جوش بر اثر گرمای بیش از اندازه باعث می شود فلز جوش بیش از اندازه به منطقه جوش نفوذ کند. معمولا توده های خمیدگی جوش و یک حالت کروی ضخیم در پشت جوش را ایجاد می کند. این کره ی کوچک از فلز که از آنها به عنوان یخ پاره ها یاد می شود. د تفسیر فیلم رادیوگرافی جوش ،به صورت نقطه ای تاریک، که اغلب توسط مناطق کروی نور (یخ پاره ها) احاطه شده است ظاهر می شود.

 

بازرسی جوش- تست جوش

بازرسی جوش- تست جوش

شرکت نیک بینش کارن علاوه بر بازرسی جوش و تفسیر فیلم رادیوگرافی جوش خدمات دیگری را نیز در حوزه تست و بازرسی از جمله بازرسی جرثقیل، تست جرثقیل، بازرسی فنی جرثقیل ، صدور گواهی سلامت جرثقیل ، لیفتراک و بازرسی آسانسور ارائه می کند در صورت درخواست  تست و بازرسی با شرکت تماس گرفته یا فرم درخواست را در صفحه تماس با ما پر نمایید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 4 =